SKLEP
Sklep to podstawowa forma działalności w handlu detalicznym.
Wymagania wstępne
Aby otworzyć sklep nie trzeba spełniać żadnych szczególnych warunków wstępnych. Wszystkie niezbędne zezwolenia można otrzymać w trakcie rejestracji działalności. Niemniej koniecznym jest wcześniejsze zaprojektowanie prac inwestycyjnych pod kątem wymagań związanych z prowadzeniem sklepów wyspecjalizowanych.
Podstawowe nr PKD dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej
Przy rejestracji działalności gospodarczej należy wpisać jeden z poniżej podanych nr PKD w zależności od zakresu działalności handlowej :
- 4778Z. Sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
- 4711Z. Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych
- 4719Z. Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach
- 4726Z. Sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
Dopuszczalne formy prowadzenia działalności gospodarczej
Otwierając sklep możesz wybrać (po spełnieniu odpowiednich warunków) każdy rodzaj działalności gospodarczej (poza spółką partnerską).
UWAGA
Należy pamiętać o opłacie za zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Zezwolenie takie może być opłacone od razu po jego uzyskaniu lub płacone w formie ratalnej. W drugim przypadku spóźnienie z zapłatą jest jednoznaczne z cofnięciem zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
ZAIKS to koszt abonamentowy za włączanie muzyki w tle.
Konieczne jest też rozważenie zakupu kasy fiskalnej po przekroczeniu obrotu na poziomie 20.000 złotych. Obowiązek dotyczy zarówno płatników VAT, jak i firm nie będących płatnikami VAT. Zastosowania kas fiskalnych, bez względu na w/w limit, wymaga sprzedaż takich artykułów jak : części do pojazdów, sprzęt RTV, sprzęt fotograficzny, wyroby tytoniowe. Przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej, podatnik ma możliwość uzyskania dofinansowania (90% wartości urządzenia nie więcej niż 700 zł. netto od zakupu netto kasy).
W przypadku sprzedaży wyrobów tytoniowych konieczne jest umieszczenie widocznej i czytelnej informacji o treści: "Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18 (art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych)".
Zakazana jest sprzedaż alkoholu osobom nieletnim i osobom nietrzeźwym.
Sprzedaż odzieży używanej wymaga jej posortowania oraz wcześniejszej dezynfekcji. Dezynfekcja powinna zostać potwierdzona stosownych świadectwem w miejscu nabycia w w/w odzieży.
Grzyby świeże i suszone mogą być dopuszczane do obrotu po wydaniu atestu przez klasyfikatorów grzybów lub grzyboznawców.
Słusznym jest zwrócić uwagę na sposób etykietowania sprzedawanej żywności. Zgodnie z obecnymi wymogami etykiety powinny zawierać dane n/t składu, zastosowanych dodatków lub składników zastępczych, ewentualnej zawartości alergenów. W przypadku mięs i olejów lub tłuszczów etykieta powinna informować o pochodzeniu produktów. Od 2016r. na etykietach obligatoryjnie powinny znajdować się zapisy określające wartość odżywczą (kaloryczność). Czcionka na etykietach winna być wyraźna, widoczna i czytelna a jej wielkość nie mniejsza niż 1,2 mm. Produkty ze starymi etykietami (niespełniającymi w/w wymogów) powinny być w obrocie tylko do momentu upływu terminu ich ważności.
Trzeba pamiętać o obowiązku segregacji odpadów i ich utylizacji.
Wykaz najważniejszych aktów prawnych:
- Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
- Rozporządzenie (WE) 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności
- Rozporządzenie (WE) 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności